Sectionals
-
Kimlee PC35603S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your transitional tastes. Its soft-to-the-touch fabric, in a versatile warm chocolate brown, is detailed with a subtle corded design for added flair. And with the included chaise offering plenty of space to stretch out, this sectional is a welcome companion for lounging with family and friends.
$1,399.95
$2,399.95
Save $1,000.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Kimlee |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing sofa, armless loveseat and right-arm facing corner chaise • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 94 inch(es) / 238.76 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 141 inch(es) / 358.14 cm |
| Weight | 320 lb(s) / 145.15 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 334 lb(s) / 151.5 kg |
| Volume | 155.5 cu. ft. / 4.40 cu. m. |
-
Everyone can have the best rest in the house with this queen sofa sleeper. Its nailhead trim puts the + More
-
$2,759.95
Save $1,150.00
$1,609.95
DeepWakes PCU6260647 2 Seat Power Reclining Sofa Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining sofa brings an ultra-stylish flair to your home’s central + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
When it comes to the exquisite, decadent styling of this rocker recliner, sitting is believing. Its generous + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
This power lift recliner is made for comfort and priced to put you at ease. Its supple faux leather invites + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This oversized accent ottoman is a reflection of your + More
-
$2,399.95
Save $1,000.00
$1,399.95
Kimlee PC35603S1 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your + More
-
$2,129.95
Save $890.00
$1,239.95
Kimlee PC35603S3 3 pc Sectional with Double Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with double chaise is a reflection of + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This super chaise is a reflection of your transitional + More
